fiszki

Subiektywny przewodnik po sposobach na naukę słownictwa – fiszki

Subiektywny przewodnik po sposobach na naukę słownictwa. Zapis wypadków i przekonań. Zapraszam na część dotyczącą fiszek.

Fiszki, znają wszyscy, używała większość, pokochali nieliczni. Nieskomplikowany, ogólnodostępny sposób na naukę słownictwa. Wiemy jak działa, ale czy działa?

Czy i jak korzystałam z fiszek?

Tworzenie fiszek w wydaniu home-made-edition u mnie się nie sprawdzało. W szkole nowych słów uczyłam się metodą klasyczną, czyli po prostu na ostatnią chwilę, na szybko, na pamięć. Gdy słownictwo mniej było mi już potrzebne do kartkówki, a bardziej do życia ta metoda zużyła się sama i zaczęła się faza eksperymentowania przez długi czas nieuwzględniająca fiszek w ogóle. Kupione jakiś czas temu z ciekawości, pod wpływem impulsu zostały ze mną na dłużej.

Jak (nie) korzystać z fiszek?

Właściwa miara rzeczy będzie tu nieoceniona. Wrażenie, że fiszki to bierna metoda bezmyślnego uczenia się na pamięć, która nie ma nic wspólnego z żywą konwersacją jest mniej niż bardziej związane z prawdą. Wystarczy nieco zmienić podejście i pamiętać o kilku wskazówkach:

Zasada trzech plusów

Skąd wiemy, że poznaliśmy dane słowo? Wyciągnij fiszkę, jeśli poprawnie nazwiesz słowo w przeciągu jednej sekundy zapisz na niej ołówkiem plusa. W przypadku gdy nie jesteś w stanie podać polskiego/angielskiego odpowiednika, lub zrobisz to za późno, nie ,,automatycznie’’, zapisz minusa. Wróć do zaznaczania plusów i minusów na tej samej fiszce najwcześniej po dwunastu godzinach. W międzyczasie możesz je przeglądać i powtarzać słowa. Gdy na jednej fiszce pojawią się trzy plusy obok siebie przełóż ją za przegródkę umiem.

Unikaj pasywnego uczenia się

Nauczenie się słów na pamięć i ich automatyczna recytacja nie gwarantuje, że będziemy mogli swobodnie z nich korzystać i sięgać po nie w dowolnym momencie. Pamiętaj o zapoznaniu się z poprawną wymową (zapis fonetyczny) oraz z kontekstem, w którym zostało użyte (przykładowe zdania). O tym dlaczego jest to ważne możesz poczytać tutaj.

Postaw na aktywną naukę

Poznając nowe słowo zatrzymaj się na chwilę, wyobraź sobie to czego się uczysz, pomyśl w jakiej sytuacji w przeszłości mogłoby Ci się to wyrażenie przydać. Ułóż własne zdanie, dialog, wcielaj się w różne postacie, opowiedz historyjkę, napisz komentarz na YouTube korzystając z poznanych wyrazów, stwórz mapę myśli. Jak mówią wielcy myśliciele tego świata sky is the limit.

Ucz się fraz

Zamiast pojedynczych słów wyrwanych z kontekstu zapamiętuj całe frazy. Wbrew pozorom jest to prostsze i skuteczniejsze:

stogdy -> stodgy dinner

swish -> swish of her coat

lick up -> lick up gravy from the plate

sluggish -> sluggish service

blatant -> a blatant lie

…i nie ucz się słówek które uważasz za zbędne ; )

Skorzystaj z dodatkowych opcji

Fiszki opracowane przez wydawnictwa językowe nierzadko zawierają również dostęp do nagrań mp3 z możliwością tworzenia własnych playlist, a także wersji komputerowej fiszek, które można wykorzystać rozwiązując ćwiczenia, testy lub po prostu w grach.

Działaj dalej

Gdy z dumą przełożysz ostatnią fiszkę za przegródkę umiem pamiętaj, że to nie koniec. Wracaj do nich, ułóż wypowiedź ustną lub pisemną, zapisz swoje myśli wykorzystując jak najwięcej poznanych określeń. Wykorzystaj je gdziekolwiek i jakkolwiek chcesz!

Czy gra jest warta fiszki?

Czy jest to obiektywnie najlepsza metoda nauki słownictwa? Prawdopodobnie nie. Ale jest to najlepsza metoda zagospodarowania piętnastu minut, kiedy akurat nie jesteś w Londynie otoczony native speakerami korzystając z jedynie słusznej metody naturalnej konwersacji. Więc jeśli chcesz się czegoś nauczyć, ot tak przy porannej kawie, w drodze dokądś z pewnością warto. Z własnego doświadczenia mogę również dodać, że ku mojemu zaskoczeniu nie raz usłyszałam wyrażenia, których uczyłam się metodą fiszek w wykładach, podcastach. Prawdopodobnie ominęłabym je słuchając dalej. Dzięki temu, że wcześniej się ich uczyłam, a teraz mogłam usłyszeć w kontekście zapamiętałam je na długo. I tak oto teoria spotyka się z praktyką tworząc idealną mieszankę i utwierdzając nas po raz kolejny w przekonaniu że nic nie jest wyłącznie dobre lub złe, a wszystko jest kwestią miary i odpowiedniego wykorzystania.

fiszki

Na koniec czas na krótkie ćwiczenie :-) Znajdź we wpisie poniższe wyrażenia.

out of curiosity

on the spur of the moment

learn by heart

take advantage of sth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *